Active Citizens For Europe
Networks of Twinned Towns
EUROPEAN RURAL DEVELOPMENT 2012-2013

Az EACEA „Európa a polgárokért" program nyolcadik partnertalálkozójának keretében Finnországba, Kainuu régióba látogatott a 36 Jó Palóc Közhasznú Egyesület és a programban részt vevő országok (Olaszország, Szlovákia, Románia és Csehország) képviselői. Az esemény témája: Életerő a vidékből és a természetből. A hatnapos tapasztalatcsere alatt Finnország középső részén elhelyezkedő Kainuu Régióba látogattunk.
A terület nagy része gyönyörű természeti környezet ám ritkán lakott vadon, tele vadállatokkal és rénszarvasokkal.
A régióban két Leader szervezet működik, a keleti térségben az Élő Kainuu Leader, míg a nyugati oldalon az Oulujärvi Leader. A két egyesület egy, közös irodát működtet Kajaaniban, ahová a delegációnk 2013. október 24-én este érkezett meg.
Másnap délelőtt Kaisa Rikula az Oulujärvi LEADER Egyesület pénzügyi munkatársa mutatta be a LEADER Akciócsoport és munkaszervezetének tevékenységét.
Ezt követően Finnország negyedik legnagyobb tavához az Oulujärvi tóhoz látogattunk, ahol egy helyi vállalkozótól ismerhettük meg a természeti turizmusra épülő vállalkozását, majd a szabad ég alatt, a tó partján, egy tradicionális finn kalácsot kóstolhattunk meg, melynek érdekessége, hogy nyílt tűzön, nyársbotra tekerve sütik.
Utazásunkat Vuokattiba folytattuk, egy husky farmra, ahol a vállalkozás megismerése után, kipróbálhattuk a husky szánozást, igaz kerekes szánon, mert sajnos hó még nem esett azon a területen.
Délután Heinämäki település faluházában tettünk látogatást, ahol aznapi szállásunkat is elfoglaltuk. Vacsora előtt bemutatásra került a faluház – Heinis Ház tevékenysége, azt működtető szervezet feladatai, működése, majd ezt kövezően bemutatkoztak a delegációk képviselői.
Másnap Sakari Seppänen a szervezet elnökségének tagja szólt néhány szót a megvalósult pályázatokról, többek közt a frisbee golf projektről, mely igen nagy népszerűségnek örvend egész Finnország területén. Ezt a sportot a küldöttség tagjai ki is próbálták a külső terepen. Később Kati Sarvela előadásában megismerhettük a Ristinkantajat Egyesület „green care" tevékenységét. Munkájuk lényege, hogy miként lehet összekapcsolni a természetet és vidéki környezetet az ember jólétével és kedvező életminőségével. Számos módszerükkel nemcsak az egészséges embereknek nyújtanak programcsomagokat, de bekapcsolódnak az országos egészségügyi ellátás rendszerébe, és terápiákat alakítanak ki sérült, beteg idősek, felnőttek és gyermekek számára. Önkénteseik mind magasan képzett, szociálpedagógiai ismeretekkel rendelkező szakemberek.
A délutánt Suomussalmiban folytattuk az Artic Flavours egyesületnél, akik helyben termő bogyós gyümölcsök és gombák feldolgozással foglalkoznak. Finnország egész területén vadon terem az áfonya számtalan fajtája és nagyon sok gombaféle. Az itt élő emberek alapvető joga ezen kincsek szedése, és leadásuknál nem terheli őket adó. A kedvező feltételek biztosítása miatt sokan foglalkoznak a bogyók gyűjtésével, így az áfonya, napjainkra az ország egyik szimbóluma lett.
60 kilométerrel távolabb, közel a finn-orosz határnál egy előző partnertalálkozóból már ismerős arc, Hans Gerber fogadta a csapatot, aki a Ruhtinansalmiban működő helyi falusi szervezet történetét, működését valamint a Leader fejlesztési projekteket mutatott be.
A helyi zenekar néhány tagja előadásával zárult látogatásunk, majd innen az Arola Farmra utaztunk, mely egy családi vállalkozásként működő vendéglátó komplexum az erdő közepén.
Helena és Eero Arolasta házigazdáink nemcsak kiváló vendégszeretetükről tettek tanúbizonyságot, hanem nagyszerű üzleti érzékükről is, a magas színvonalú szállás és étkezés biztosítása mellett egy egyedi lehetőséget ragadtak meg, és virágoztattak fel – ez pedig a medveles. A farm lakói nemcsak rénszarvasok, hiúzok és farkasok, hanem egy népes medvecsalád, akik tavasztól őszig, minden nap ugyanarra a helyre járnak étkezni, természetesen a gazda által kihelyezett élelemre. Így néhány megfigyelő állomás felépítésével akár 6 órás, de több napos megfigyelő csomagokra is befizethet, aki testközelből szeretné megfigyelni ezeket a hatalmas állatokat.
A negyedik nap délutánján Hossaban a rénszarvasfarmot látogattuk meg. Innen Puolankaba mentünk tovább, ahol a Paljakka síközpontot, és az ott megvalósult fejlesztéseket ismertük meg. Az esti programunk Katia Kyllönennek, egy, a régióban működő 4H szervezet munkatársának köszönhetően kézműves foglalkozással zárult. A 4H szervezetek az egész ország területén elterjedt, olyan civil szervezetek, melyek kifejezetten a fiataloknak nyújtanak szórakozási, fejlesztési és segítő lehetőségeket.
Másnap, reggeli után Simon Kempainen, a helyi turisztikai marketing szervezet titkára mutatta be a helyi marketing tevékenységeket, és azt, hogyan segítik a fejlesztések megvalósulását. Ezután Vaalaba látogattunk, ahol egy teljesen önkéntes alapon működő evezős szervezet turisztikai LEADER projektjeit ismerhettünk meg Jorma Kuronentől.
A finn gyermekek nagyon egészségesen és tudatosan táplálkoznak, már egészen kicsi koruktól fogva. Erről bizonyosodhattunk meg, amikor az ebédre a helyi általános iskolába invitáltak bennünket, ahol helyi termékekből, kizárólag helyből származó bioalapanyagokból főzik nap, mint nap az ebédet. Ezt követően néhány tanterembe is bekukkantottunk.
A délutánt és az utolsó estét Paltamoban töltöttük. Néhány évvel ezelőtt egy házaspár elhatározta, hogy csodálatos természeti környezetben épít különleges szálláshelyeket. A teljesen friss beruházás nagyon hamar népszerű lett a finnek és a külföldiek körében is, a csodálatos panoráma, a madárfészek lakhelyek és a szauna a delegációnkat is lenyűgözte. A házaspár vezeti az éttermet is, és a helyi bogyók és gombák felhasználása mellett csalántermesztéssel is foglalkoznak. Később, a szintén LEADER fejlesztésből megvalósult madárvédelmi projektet mutatott be nekünk Vasa Hyyryläinen vállalkozó, biológus, aki a halászsas élőhelyének, annak megmentésének, és ezekért a tisztelet kihívó madaraknak szenteli az életét.
Az este folyamán záróworkshop keretében értékelték a résztvevők a programot, megfogalmazták azokat a célokat, amelyek a következő tervezési időszakban minden ország LEADER szervezetének számára kihívást jelentenek és megkeresték azokat a közös kapcsolódási pontokat, amelyekre építve a jövőben együtt dolgozhatnak.
A szakmai program zárásaként a résztvevő nemzetek képviselői aláírtak egy együttműködési megállapodást, melynek célja a gazdasági, kulturális és turisztikai együttműködés kialakítása, jó gyakorlatok átadása, közös projektek kidolgozása.
Másnap hajnalban elbúcsúztunk vendéglátóinktól és elindultunk Kajaani a repülőterére.
A partnertalálkozó alkalmával nagyon gazdag élményekben volt részünk, számos projektet ismertünk meg, és volt lehetőségünk belepillantani a finn emberek mindennapjaiba. Példaértékű volt számunkra az összefogás, amely jellemzi az ország lakóit és az a munka, amit az ottani civil szervezetek, azok önkéntesei folytatnak.